De vier studenten ondervroegen 180 docenten aan Nederlandse universiteiten. Een op de tien zei tentamens te versimpelen en 'genadezesjes' uit te delen. Een onvoldoende geven voor een afstudeerscriptie wordt als taboe beschouwd. Hoogleraar Timo de Rijk (TU Delft): 'Soms geef ik een genadezes. Iedereen die daar verbaasd over doet, heeft boter op zijn hoofd.'
Een derde van de ondervraagde docenten gaf toe dat zij zich onder druk gezet voelt om studenten snel door vakken te loodsen. 'Mijn baas heeft mij verplicht een scriptie met een 7 te beoordelen, terwijl het duidelijk een 4 was,' zegt een anonieme docent aan de Universiteit Utrecht.
Normvervaging
Volgens de journalistiekstudenten heeft de normvervaging onder docenten te maken met de manier waarop universiteiten gefinancierd worden. De onderwijsinstellingen zouden er op gericht zijn de diplomabonus te incasseren die beschikbaar komt als een student afstudeert. Daarnaast kosten langstudeerders de universiteit veel geld.
Re:acties (11) 13:01u 29 February 2012 - door Marlies
Erg slecht dat dit gebeurt, maar het verbaast me (helaas) niets. Ik ken zelf wel enkele voorbeelden. Idd heb ik nog nooit iemand gehoord die een onvoldoende had voor een scriptie op bv. een groepsopdracht, terwijl het me reeel lijkt als zulk welk soms wel onvoldoende is.
Er moet nodig eens zeer kritisch gekeken worden naar de financiering van universiteiten. En als er inderdaad een taboe ligt op het geven van onvoldoendes voor scripties moet daar wat mij betreft ook wat aan gebeuren.
13:18u 29 February 2012 - door JH
@ Marlies
Tja, de financiering. Het probleem is gewoon dat meer geslaagden = meer geld. En waarschijnlijk ook meer geslaagden = meer bonus. Als dat verband nou eens niet meer zou bestaan, slaan we misschien de goede weg in.
12:45u 1 March 2012 - door BB
Herkenbaar. Tijdens groepswerk in MSc. regelmatig samengewerkt met studenten die duidelijk academische vaardigheden missen. Hele stukken gekopieerd zonder referenties, onwetenschappelijke bronnen, compleet onleesbare zinsconstructies en geen benul van onderzoeksmethodiek. Het is mij volstrekt onduidelijk hoe sommige van deze studenten nog geen half jaar later hun scriptie afronden en met een diploma op zak de universiteit verlaten.
13:07u 1 March 2012 - door JH
@ BB
Helemaal herkenbaar. En laten we eerlijk zijn: vaak (nee, niet altijd) zijn dit buitenlandse studenten. En vaak zijn dit dan weer Chinese studenten. Maar ja, die wil de uni dus houden, omdat ze zo lekker veel collegegeld moeten betalen.
23:33u 1 March 2012 - door Rolf
Interessant dat ook hier in dit forum weer direct de financiele prikkel wordt genoemd.
Terwijl we juist in Wageningen een systeem hebben waarbij de docent/leerstoelgroep de financiering los staat van diploma’s of behaalde cijfers.
Voor een afstudeervak waar een 4 voor wordt gegeven, krijgt de leerstoelgroep evenveel financiering als voor een afstudeervak waar een 8 voor wordt gegeven.
@JH
Al die studenten van buiten de EU betalen een hoog collegegeld, maar daar krijgt de uni geen geld voor van de overheid. Netto krijgt de uni voor een EU/Nederlandse student minstens even veel geld binnen. Dus je conclusie is wat te kort door de bocht.
22:18u 2 March 2012 - door Marlies
@ JH: wat is het nut ervan om te benoemen welke studenten het precies zijn? Het is misschien wel waar, maar waarom dat zo nadrukkelijk zeggen? Elke student die zijn/haar diploma behaalt met ‘genadezesjes’ verdient dit diploma niet, of die een Nederlander, Chinees, Oost-Europeaan of Limburger is doet niet terzake.
@ Rolf: voor de leerstoelgroep maakt het qua financiering misschien niet uit, maar hoe zit het met de universiteit als geheel….? Ik neem aan dat daar de financiering hetzelfde is geregeld als op alle andere Nederlandse universiteiten.
0:24u 3 March 2012 - door Rolf
@Marlies
Wat in alle media staat klopt, de ‘bonus’ voor het afstuderen is flink teruggeschroefd.
Voor dat geld is het in mijn beleving niet de moeite om op je kwaliteit toe te geven (met alle gevolgen van dien).
Maar het belangrijkste blijft dat er in Wageningen zowel financieel als bestuurlijk geen druk op examinatoren wordt uitgeoefend om ‘genadezesjes’ te geven.
Ik kan me wel goed voorstellen dat een onvoldoende afstudeervak al voor het eindgesprek strand en er dus nooit een cijfer wordt gegeven.
12:37u 3 March 2012 - door JH
@ Marlies
Dan kun je zien waar het probleem voornamelijk zit. Als er geen genadezesjes worden gegeven, liften ze wel weer mee op een groepsproject.
10:57u 5 March 2012 - door Marlies
@ JH: dan kun je zien waar het probleem voornamelijk zit… En dan? Wat schiet je daar precies mee op? Ik neem aan dat je het met me eens bent dat je nooit hele groepen over een kam kunt scheren en dat we er dus niet aan moeten beginnen om hele groepen van de universiteit te weren.
Dat er wel eens mee wordt gelift op groepsprojecen ben ik met je eens, maar tenzij je iemand van tevoren al goed kent weet je nooit van tevoren in hoeverre dat risico er is.
@ Rolf: goed te horen dat dergelijke druk in Wageningen niet wordt uitgeoefend. Ik las er trouwens een paar dagen geleden een artikel over in de Volkskrant, diegene stelde dat het soms voor een docent erg moeilijk is om een scriptie of groepswerk onvoldoende te beoordelen als die de student er lang mee heeft zien worstelen. Kan ik me ook goed voorstellen, al zou het natuurlijk niet moeten gebeuren.
11:00u 5 March 2012 - door Laura
shit,
als ik dan zo afstudeer en ik ga solliciteren met die cijferlijst van mij is natuurlijk vraag Numero Uno: Mevrouw, die 6-jes zijn dat genade-zesjes of gewoon echte zessen?
lekker bezig dus.
13:39u 5 March 2012 - door JH
@ Marlies
Eens.